GODZINA BLISKOŚCI

emograaGODZINA BLISKOŚCI, czyli dlaczego warto sięgać po GRY PLANSZOWE

Sposobów kształtowania bliskości, zacieśniania więzi z dzieckiem jest wiele. Będziemy je przybliżać w kolejnych odcinkach cyklu. Bycie razem w różnych sytuacjach: wspólne wykonywanie drobnych prac domowych, wychodzenie z psem na spacer czy pieczenie ciastek, buduje bliskie relacje, jednocześnie ucząc obowiązkowości. Jednak nic nie jest tak cenne jak wspólne spędzanie wolnego czasu, gdy obie strony „odpoczywają” od codziennych obowiązków i relaksują się.

 

Na co dzień trudno znaleźć 2­3 godziny na wycieczkę poza miasto, ale nawet kilkadziesiąt minut wspólnego odpoczynku ma znaczenie. Układanki, klocki i gry planszowe świetnie się sprawdzają, niezależnie od wieku dziecka. Ten sposób spędzania czasu z dzieckiem ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest uniwersalność, ponieważ do tego typu aktywności zachęcić można zarówno małego, dwuletniego brzdąca, jak i nastolatka, czy dorosłe rodzeństwo. Gry planszowe tego typu nie mają ograniczenia wiekowego, co pozwala na zacieśnianie więzi między pokoleniami, nawiązywanie przyjaznych relacji z drugą osobą, np. wnuczek może zaprosić do wspólnej gry dziadka czy babcię, wyjaśniając reguły gry, z czego zapewne będzie szczególnie dumny ­ ucząc zasad dorosłą osobę. Warto zauważyć, że gry planszowe są doskonałą alternatywą dla gier wirtualnych, bajek czy programów, z których dziecko nie zawsze wyniesie pozytywne wzorce. Według aktualnych badań ponad połowa polskich dzieci spędza większość swojego czasu przed telewizorem i komputerem samotnie. Granie w gry, w świecie wirtualnym to jedynie pozorne współzawodnictwo, które nie ma nic wspólnego z relacjami w świecie rzeczywistym. Ogólnodostępne statystyki są alarmujące, ponieważ takie wyalienowanie, brak właściwie kształtowanych relacji, oraz odpowiednio stymulowanego rozwoju może powodować w przyszłości problemy o podłożu psychicznym (depresje, brak umiejętności kształtowania więzi, pojawienie się zachowań kompulsywnych, wzrost poziomu agresji, zachowania przemocowe, uzależnienia behawioralne).

Korzyści płynące z grania w gry planszowe istotne są dla rozwoju psychicznego człowieka, zwłaszcza na poziomie emocjonalnym. Dziecko na każdym etapie swojego życia napotyka różnego rodzaju trudności. W trakcie dobrze dobranej gry planszowej można modelować postawą zachowania, z którymi dziecko nie radzi sobie w realnym życiu. To doskonałe pole do rozmowy o tym, z czym boryka się dziecko, co lubi a czego nie oraz jak traktuje trudności. Nauka wygrywania i przegrywania, zdrowej rywalizacji, uczciwego współzawodnictwa, nauka wzajemnego szacunku, kreatywnego myślenia, planowania to szerokie spektrum zachowań, jakich można uczyć dziecko w trakcie gry.

Spędzanie wspólnego czasu, zaangażowanie w grę całej rodziny, wprowadzenie do domu nowego rytuału sprzyja budowaniu wzajemnych więzi. Jest to bardzo ważne nie tylko dla relacji na poziomie rodzic­kilkuletni maluch, ale i na poziomie rodzic – nastolatek, etc. Na rynku istnieje wiele rodzajów gier planszowych o różnym zakresie tematycznym, a ich twórcy zadbali o interesującą oprawę graficzną, wychodząc naprzeciw nawet najbardziej wymagającym graczom.

Okres wakacyjny to czas, gdy można spróbować zaangażować dziecko w tego typu zabawę. Sam wybór gry, rozmowa o oczekiwaniach, jakie mają od niej członkowie rodziny to dobry moment, by pobyć razem. Wspólne granie może być wstępem do naprawy relacji pomiędzy członkami rodziny, którzy z różnych powodów oddalili się od siebie. Czasem dobrze dobrana gra może pomóc dziecku otworzyć się, ujawnić swoje potrzeby.

Już godzina dziennie poświęcona TYLKO dziecku wpływa pozytywnie na jego psychikę. Może poczuć się ono ważne, docenione, zauważone, wzrasta poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie. Wpływa to korzystnie na funkcjonowanie w życiu codziennym, w relacjach z innymi.

Warto być blisko dziecka dając mu trochę swojego czasu każdego dnia. Procentuje to między innymi tym, że nabyte poprzez przebywanie z rodzicem umiejętności, naśladowanie go, uczy dziecko otwartości, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Wpływa to na sposób działania dziecka w życiu codziennym, w relacjach z rówieśnikami i innymi osobami dorosłymi. Człowiek pewny siebie i kochany łatwiej podejmuje się nowych wyzwań, szuka konstruktywnych rozwiązań i lepiej funkcjonuje w swoim środowisku, także w dorosłym życiu.
Wspieramy rodzicielstwo bliskości! Zapraszamy na www.emostrefa.pl Artykuł powstał dzięki Pharmaceris EMOTOPIC.